Interview z brněnského Majálesu

25. června 2007 v 11:18 | www.musikserver.cz |  Psané
Delší verze než z musikserver.cz :)

Oomph! - Nejsme žádní konservativci

Německá kapela Oomph! poprvé vystoupila v České republice v rámci festivalů Majáles 2007. Když jsem volala jejich manažerovi Bastymu ve smluvený čas, nacházeli se ještě v autobuse mířícím do Brna. Později, po několika dalších obtížných telefonátech, při nadměrném hluku totiž nebylo slyšet ani slovo, jsem se konečně dostala do zákulisí a Basty mě odvedl k menšímu stanu, kde na jednotlivých králikárnách byly nápisy Southpaw, Dan Bárta & Illustratosphere a nakonec Oomph!. Uvnitř seděli členové kapely, kolem se povalovaly, nikoli láhve alkoholu, ale krabice s ovocnými džusy. Nakonec jsme zamířili zpátky do jejich soukromého autobusu, abychom aspoň trochu zasklili venkovní hluk. Rozhovor jsem dělala hlavně se zpěvákem Derem, který je také mluvčím kapely, občas sem tam něco dodal i přísedící kytarista Flux.

V České republice vás znají spíše jako druhé Rammstein, ti lépe informovaní ví, že jste byli první a stali se pro ně inspirací. Jaký je váš vztah k Rammstein?

Dero: Známe se navzájem, ale ne natolik, abych mohl říct, že jsme přátelé. Potkáváme se na festivalech, v roce 1994, když jsme vydali druhé album a jeli na turné, nás požádali, abychom je vzali s sebou jako předkapelu. Ale my už jsme měli jinou. Krátce poté zaznamenali velký úspěch. My jsme tu byli asi o pět let dříve než Rammstein a oni nás v různých rozhovorech považují za jejich hlavní inspiraci, říkají, že bez nás by tu nebyli oni.

Je pochopitelné, proč měli takový úspěch. Je to image, se kterou vystupují, postavili ji na tom, že jsou Němci. Vlastně nikdo v Německu nemluví s takovým přízvukem, s takovým ostrým R. Tento přístup transponovali do hudby a proto měli takový úspěch v Japonsku, Americe. Myslím, že lidé, kteří nikdy nebyli v Německu nebo nejsou z Evropy, si Němce představují přesně takhle, jako Rammstein.

Myslíte, že máte v Česku silnou základnu fanoušků?

Dero: Víme o českém fanklubu z naší oficiální stránky, občas tam s nimi chatujeme. Samozřejmě nás těší, že zdejším lidem se líbí naše hudba a velmi jsme si užili koncert v Praze (v rámci pražského Majálesu, pozn. red.).

Flux: Měli jsme hrát v Praze už dřív, během evropského turné s HIM, ale jejich kytarista se zranil a koncert byl zrušen.

Je pro vás důležitá komunikace s fanoušky?

Dero: Ano, velmi. Máme věrnou a silnou skupinu fanoušků a těší nás, že jsou tu lidé, kteří nás podporují v tom, co děláme už osmnáct let. Akceptovali všechny změny našeho hudebního stylu…nikdy jsme nebyli kapelou, která by kopírovala sama sebe, jen kvůli úspěchu. Měnili jsme se jako lidské bytosti a stejně tak se měnila naše hudba. Snažíme se být v hudbě co nejvíce upřímní. Když se stane něco ve vašem osobním životě, změníte se, hudba to musí reflektovat. Vím, že existuje mnoho kapel, které zůstávají pořád stejné. Protože druhé album bylo úspěšné, udělejme to znovu…kvůli penězům. To je nuda. I když vím, že jsou lidé, kteří mají rádi své kapely, co se nemění. A mnoho z nich se nepovažuje za konservativce, ale tohle přemýšlení je velmi konservativní. My takoví nejsme, měníme se a naše hudba se mění s námi.

Po osmnácti letech, devíti vydaných albech a kompilaci největších hitů, jste velmi populární v Německu. Přemýšleli jste někdy o "dobytí" Británie, odkud by vaše cesta mohla vést do celé Evropy?

Flux: Nemáme tam gramofirmu. Obecně si myslím, že německé kapely to nemají v Británii lehké. Máme tam nějaké fanoušky, kteří by uvítali náš koncert, ale pokud nebudeme mít podporu gramofirmy, tak je problém se tam dostat.

Dero: Možná je to taky tím, že MTV už má jednu hardrockovou kapelu z Německa a další nepotřebuje.

Často spolupracujete s různými kapelami a zpěvačkami: Apocalyptica, Nina Hagen z Guano Apes, Sonja Kraushofer z L'ame Immortelle. Jak dochází k těmto společným projektům?

Flux: Když máme písničku, kterou chceme pozvednout na jinou úroveň, chceme z ní například udělat duet, přemýšlíme nad tím, jaký ženský hlas by se do ní hodil. Není jednoduché sehnat vokalistku, která má tak silný hlas jako Dero. Většinou vždycky hledáme zpěvačku…

Dero: To by byla výzva, zkusit duet s nějakým chlapem (oba se smějí)…

Váš nejnovější duet je s českou zpěvačkou Martou Jandovou…

Flux: Ona tu má slavného otce, že?

Ano, je to zakladatel slavné české rockové kapely Olympic.

Dero: Ty v Německu nikdo nezná a myslím, že to byl důvod, proč tam Marta odešla. Chtěla začít sama na vlastní pěst.

Na chvíli nás vyruší manažer a prohodí s Derem něco německy. Chci se vrátit k HIM, protože mě zajímá, jak se dá dohromady německá kapela jako Oomph! a finská již vcelku komerční. Jak vznikl nápad jet na turné s HIM?

Oba jednohlasně odpoví: Protože to byly pěkné zpěvačky (a začnou se smát)…

Dero: Chtěli jsme získat nové publikum a oni nás pozvali, abychom je doprovázeli na turné po celé Evropě.

Máte teď nějaké další plány, koho oslovíte příště ke spolupráci?

Dero: My jsme otevření čemukoli, teď pracujeme na desátém albu a produkce by měla být hotová na konci roku. Pokud se na něm objeví písnička, která si bude vyžadovat ženský hlas, uděláme to znovu.

Flux: Neděláme to kvůli marketingové strategii nebo něčemu podobnému, je to vždycky velmi spontánní.

Vaše nové album. Kdy vyjde?

Dero: To zatím nevíme. Jsou kapely, z Německa třeba Tokio Hotel, které jedou na turné a tam je doprovází tým skladatelů a textařů, který mezitím, co oni koncertují, dávají dohromady nové album. My to děláme postaru, všechno sami. Nahrávání skladeb, mixování, produkci. Trvá to, ale pokud dokončíme produkci na konci roku, možná by deska mohla vyjít na začátku příštího.

Máte už teď představu, jak se bude nová deska lišit od té poslední?

Flux: No, nebudou tam žádné kytary, bicí, jen vokál a zvuky hmyzu…ne, dělám si srandu.

Dero: Ještě nevíme, ale doufáme, že se zase trochu změníme a překvapíme sebe samotné i lidi kolem. Ale to si nejde vynutit. Pokud se to děje přirozeně, je to fajn, ale snažit se o umělecký výtvor násilím, to není náš styl.

Na vaší poslední řadové desce Glaube Liebe Tod je skladba Gott Ist Ein Popstar, která vyvolala velkou kontroverzi, co tě inspirovalo k napsání textu?

Dero: Inspirací bylo, že dnes si můžete sednout před televizi, kde vám zalepí mozek lepidlem a můžete si vybrat vlastního Boha, vlastní Popstar. Další inspirací byla i volba německého papeže, jeho osoba se prodávala jako nějaká Popstar. V nejprodávanějším německém časopise pro mládež byl jeho plakát. Byla to velká událost, které byla plná televize, na mši se sešly statisíce lidí a když se někoho zeptali, proč tam je, řekl, že neví - nevěří v Boha, ale bylo to v televizi…je to událost. Tohle je taky pop. Ať už jde o náboženství nebo pop music, lidem se více líbí lži. Pokud ti lež říká, že všechno bude v pořádku, stává se z ní droga. A lidé mají rádi drogy.

Nejsem proti víře. My také věříme, ve svoji hudbu, protože kdybychom nevěřili, tak by to byla sračka. Nevím, o co jde v otázce Boha, nevím, jestli je tady nějaký Bůh. Všechno je to jen o vykřičnících, musíš dělat tohle, nesmíš dělat tamto a pak budeš lepší člověk.

Vyrůstal jsi jako křesťan?

Dero: Ano, jsem katolík. Deset let jsem chodil do katolického kostela a vím, co se píše v Bibli. Je mnoho křesťanů, kteří se tak sami nazývají, ale ani nevědí, co je v Bibli. Tohle je americký způsob. Snaží se vrátit ke kořenům, nebo tak něco, tím myslím, že kvůli terorismu, mají teď pocit, že musí být pravými křesťany. Protože většina teroristů jsou muslimové, oni se tak cítí silnější, když jsou skutečnými křesťany.

Dostali jsme se až k USA, stále ožehavému tématu, co si myslíš o jejich politice?

Dero: Politika USA vzbuzuje terorismus. Jádro tohoto problému leží v Palestině a Izraeli. Dokud tenhle problém nebude vyřešen, stále tu bude terorismus, po celém světě. Jak víme, Američané jsou na straně Židů, na straně Izraele. A muslimové jsou pro ně všichni stejní, ti špatní. A chápu, že Palestinci jsou tak radikální, nemají co ztratit. Dejte jim zemi, aby měli co ztratit a proč uzavřít mír. Tenhle problém by se měl řešit skrze Spojené národy.

Stalo se už trochu trendem amerických kapel, zpívat o tom, jak je americká politika špatná. Co na to říkáte?

Dero: Je to už trochu nudné, neustále rozhlašovat do světa, že americká politika je špatná, to všichni víme už pár let.

Flux: Slyšel jsi novou Pink, zpívá tam: Pane Bushi, jak můžete spát…

Dero: Je to už nuda, nebo nové album Nine Inch Nails je celé o tom, ale Pink, to je něco jiného, to je mainstream.

Vraťme se k hudbě, nebo spíš k textům, Dero, zpíváš v němčině a angličtině, podle čeho se rozhoduješ, která píseň bude jakým jazykem?

Dero: Němčina je úplně jiná, je to tvrdý jazyk, zvláštní, hodí se pro hardrockové skladby, angličtina je melodický jazyk, vhodný pro jakoukoli hudbu. Výběr jazyka se děje automaticky, třeba na nové album nemám žádnou anglickou skladbu, ale může se stát cokoliv, třeba tam bude nějaká francouzská nebo možná česká (…)

Slyšela jsem, že máte rádi i klasickou hudbu, napadlo vás někdy koncertovat s orchestrem?

Dero: Proč ne, zabralo by to dost času, musíte vybrat skladby, které se k takovému zpracování hodí, vybrat si dobrý orchestr, dobrého dirigenta a udělat to pořádně. Umím si představit něco jako best of s klasickým orchestrem.

Flux: Metallica natočila album s orchestrem a spoustou kytar…možná by to bylo zajímavější jen s orchestrem.

Jak to vypadá s vaším prvním oficiálním DVD?

Dero: Nevím, kdy bude vydáno v České republice, ale v Německu vyjde 15.června., takže poměrně brzy, ale pořád na něm ještě pracujeme. Bude to záznam berlínského koncertu z roku 2006, kdy jsme jeli naše zatím poslední turné. Budou tam také videoklipy a nějaké bonusy.

Flux: A taky záběry Dera ve sprše…Budou tam věci, které byste nikdy v životě nechtěli vidět.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Klaara Klaara | 25. června 2007 v 16:13 | Reagovat

Kdyby fakt dali nějakej českej song-to by byl hukot! :D :D

2 kruspinka kruspinka | E-mail | 18. února 2009 v 19:11 | Reagovat

mě by se líbili ty záběry ze sprchy :-D zajímalo by mě, jestli si ve sprše prozpěvuje :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama